Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí oblečky

1. 12. 2010

Proč psa oblékat?

Pro mnohé pejsky je obleček nutností. Nejen naháče, ale převážnou většinu malých plemen obleček ochrání před mrazivou zimou, prochladnutím a nachlazením.

Ať se jedná o vestičku, svetřík nebo oteplenou kombinézu, oblečky těmto jedincům rozhodně zpříjemní venčení, procházky a nějaké to dovádění ve sněhu. 

Každý pejsek vyžaduje pohyb, ať je mráz nebo sluníčko, tak proč jim ho nedopřát? I my lidé se rádi zachumláme do několika vrstev oblečení, aby nám procházka mrazivým ránem byla příjemnější. Totéž platí u psích seniorů, pejsků s omezenou pohyblivostí nebo pejsků nemocných, kteří nevynaloží tolik pohybové energie.

 

Proč oblékat pejska s dlouhou srstí?

U pejska chlupáče plní obleček víceméně ochrannou funkci před přílišným ušpiněním. Všichni to známe - jarní obleva, podzimní plískanice, deštivé letní počasí a všude samé bláto.

Z chlupatého psíka se v takovém počasí stává blátivá koule. Po každém venčení povinná vana a následný úklid koupelny. Není nic snadnějšího, než do takového deštivého počasí pořídit psovi vhodný šusťákový overálek s nohavičkou. Přijdete domů, spláchnete tlapky, svléknete psa a je to. Večer obleček vyperete a tenký šusťák do rána v pohodě uschne.

I v létě prší, dny jsou pošmourné a venku je po kotníky bahna. Proč tedy neobléknout vašemu pejskovi pláštěnku do nepohody? Už jsou k dostání i na našem trhu. Zvláštní kategorii chlupatých pejsků tvoří pejskové výstavní, s dlouhou pěstěnou srstí. Tyto psí krasavce bez oblečku venku téměř nepotkáte. Obleček je chrání před mokrem, blátem, ale i prachem a lámáním chlupů.

 

Obleček je nutné vždy přizpůsobit účelu, počasí a především pejskovi

Neměl by nikdy jakkoli omezovat pejska v pohybu. Měl by být perfektně padnoucí, takže ani velký ani malý. K nákupu oblečku je vhodné mít pejska s sebou a přímo v prodejně vyzkoušet, který mu padne nejlépe. V případě, že nechcete pejska brát, změřte si jej od kohoutku po kořen ocasu, každý svetřík či bundička je číslovaná v cm.

Pro jarní a podzimní plískanice doporučuji kombinézku s nohavičkami z tenkého šusťáku či šusťákovou vestičku na záda. Materiál by měl být nepromokavý, či vlhkost odpuzující, ale zároveň prodyšný. Popřípadě by měla být psí kombinéza, stejně jako lidská bunda, opatřena místy s prodyšnou látkou.

Pro mrazivé zimní měsíce vybavíme pejsky kombinézami s teplou podšívkou.

Do suchého chladného počasí jsou vhodné svetříky či fleecové tepláčky.

Každý chovatel by měl být soudný a měl by vědět, že přehřátí způsobené nevhodným příliš teplým oblečením v relativně teplém počasí, dokáže zvířeti také velmi uškodit.

 

Oblečky pro psy nejsou jen věcí trendu a módy

To, co bylo před několika lety přinejmenším zvláštní - oblečky pro psy, dnes již patří zvláště u některých plemen k běžnému standartu.

Je zde zřejmý vliv „humanizace" mazlíčků, mnozí z nich s námi tráví celé dny a jsou plnohodnotnými členy domácnosti a tak k nim i přistupujeme. Jsou součástí našeho života a věnujeme jim větší péči než kdy dříve.

U mnohých plemen však oblečky pro psy nejsou jen věcí trendu a módy, je to spíše nutnost. V posledních letech za přispění mnoha veterinářů na jejich doporučení chovatelé začali oblékat plemena, u kterých je to více než vhodné. Teplotní šok, který zažije pražský krysařík chovaný v paneláku při venčení v lednu v mínus 8 °C, musí pro něj být velmi nepříjemným zážitkem.

Prodejní statistiky ukazují, jak roste obliba malých plemen. Nejprodávanější jsou velikosti oblečení od 25 do 40cm, měřeno od kohoutku ke kořeni ocásku. V domácnostech přibývá plemen jako jsou čivava, jorkšírský teriér, naháči a další malí psí kamarádi.

zdroj: www.oblec-psa.estranky.cz